Jarní očista část první

Jaro už neúprosně klepe na dveře a jak se příroda pomalu probouzí k životu, tak mě to inspirovalo k tomu, abych svůj organizmus zkusila také trochu nabudit a očistit. Na podzim a přes zimu jsem měla opravdu málo pohybu, prakticky pořád jsem doma, protože jsem v září odstátnicovala a od té doby hledám práci. 
Pořád se snažím přemluvit se k tomu, abych doma cvičila, ale mě tak strašně nebaví poskakovat v obýváku u videa nebo se mořit s posilovacími cviky. Takže z toho zatím sešlo, vždycky to vydržím pár dní a konec. Proto se nemůžu dočkat toho, až se oteplí a vytáhnu kolo. Zatím jsem stihla o těch teplejších dnech maximálně proběhnout okolí se svým psem (máme štěně westíka, takže o žádném maratonu nemůže být řeč) a to je žalostně málo. Proto jsem se v první řadě zaměřila na vnitřní očistu pomocí potravin. 
Co si budeme nalhávat-Vánoce jsem si jak se patří užila. Jsem děvče šikovné a zručné, takže jsem doma napekla rohlíčky, linecké, brabanty a perníčky a samozřejmě jsem si své výtvory dosyta vychutnala. Leden a únor jsou u nás ve znamení oslav narozenin a svátků, takže dortů a buchet také nebylo málo. Navíc masopustní vdolečky… No prostě-chudák žaludek, musel se vypořádat s kdečím.
Proto jsem se rozhodla mu trochu ulehčit a pro změnu vyburcovat k činnosti svůj metabolismus. Nakoupila jsem si ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, mléčné výrobky, různá semínka-a začala se stravovat se zamyšlením. Bohužel i v březnu se u nás sem tam koná oslava a vlastnoručně upečený luxusní pařížský dort jsem prostě nemohla nechat celý zbytku rodiny. A co teprve tvarohové koláčky! Ale pořád je lepší dát si pařížský dort, když jsem předtím měli zdravé potraviny, než se s ním zaplácnout po svíčkové se šesti že ano. Prostě ono se to občas nezblázní. Nejsem zrovna člověk, který by všechno dodržoval striktně. 
Takže u čeho by se rozhodně mělo při očistě organizmu začít je pitný režim. Nedávno jsem viděla nějaké video, kde DOKTOR tvrdil, že pít se má jen když má člověk žízeň a že půl litru denně klidně stačí. No ehm.. Vzhledem k tomu, jak seschlou měl kůži, mu ten půllitr denně věřím. Ale já budu radši zavodněná a pokusím se předejít vysoušení kůže, o scvrklý tělo vážně nestojím. Takže prostě pít je základ. Čistá voda, voda s citronem, ovocné nebo zeleninové šťávy, zelené nebo bylinné čaje-to všechno vám pomůže k vyplavení toxinů a škodlivých látek z těla. Rozhodně tedy pitný režim nepodceňujte. Navíc jste určitě někde slyšeli úsloví „Hlad je převlečená žízeň.“ A něco na tom bude. Důležité je pít PŘED jídlem a ne při nebo po něm, protože tím si hodně zpomalíte trávení a to rozhodně nechceme! V ideálním případě byste měli hned po probuzení vypít alespoň sklenici vody. Ideálně s citronem, protože ten obsahuje spoustu vitamínů, má detoxikační účinky a organismus pěkně nabudí. Pak je také dobré dát si k snídani zelený čaj, který (na rozdíl od kávy) uvolňuje kofein postupně. A samozřejmě je také zdraví prospěšný.

K očistě jsem přidala také detoxikační čaj. Určitě neuškodil.

Další věc, kterou byste nikdy, opakuji NIKDY neměli vynechat, je snídaně. A to pořádně vydatná snídaně, žádný kus bábovky nebo rohlík s paštikou. Jde o to, jestli máte chuť na sladkou nebo slanou snídani. Když mám já chuť na sladkou, tak si vezmu bílý jogurt, ovesné vločky, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, kokos nebo pár rozinek a občas tam kápnu javorový sirup. Převažují u mě ale slané snídaně, protože mi přijde, že mě víc zasytí a také mám hlad až déle. Nejradši mám slunečnicový chléb nebo celozrnnou housku potřenou lučinou s plátkem šunky, rajčaty a ledovým salátem nebo s cottage sýrem, pažitkou či řeřichou popřípadě i s plátkem šunky. Poslední dobou si ale dělám obě varianty naráz, prostě podle chuti.



To je totiž základ-jídlo vám musí vždycky chutnat! Nejde vydržet způsob stravování, který jíte jen proto, že musíte. Hlavně proč proboha, život je krátký, měli bychom si ho užívat a vychutnávat. Sice bych možná se zdravou stravou mohla žít o pár let déle, ale za jakou cenu. To si radši občas ten dortík nebo buchtu dám, nebudu se zbytečně trápit. Navíc mě může přejet tramvaj a pak mi bude prd platný, že jsem jedla jenom zdravě.
Pak je samozřejmě důležité nevynechávat svačiny. Sice svým objemem nejsou největší, ale svůj důvod rozhodně mají! Když si totiž dáte snídani a na svačinu se vykašlete, tak pak v době oběda máte strašný hlad, protože v těle chybí sacharidy a tím se zvyšuje chuť na sladké-tělo je chce rychle doplnit. Navíc vás třeba příprava oběda teprve čeká a když je hlad, tak se nikomu nechce patlat s třeba těstovinovým salátem a raději slupne rohlík, který leží na stole. A oběd by měl být vydatnější a rozhodně pestřejší. To jsme ale odbočili. Svačiny stačí tedy menší, ideální je nějaké ovoce a bílkoviny-já osobně mám ráda kefír a banán. Nebo jogurt s ovocem a semínky. Také jsou vhodné ovesné sušenky, ale žádné přeslazené! Na webu je dokonce recept na domácí s kokosem, tak je můžete vyzkoušet-tam přeslazení rozhodně nehrozí.


Každopádně byste hlavně neměli zapomínat na pitný režim. Asi tak 2/3 denního příjmu tekutin byste měli zkonzumovat v první polovině dne. Pokud přes den pijete málo a večer to doháníte, tak se údajně ta voda nedá tolik využít a zbytečně ji musí tělo vyplavovat. Nebo tak nějak. Důležité je tedy snažit se pít co nejvíc přes den. A hlavně před jídly.
Pak následuje oběd, ten by měl vždycky obsahovat porci bílkovin (maso, vejce, sýr), přílohu (rýži, brambory, těstoviny, luštěniny) a zeleninu. To je prostě základ. Pro inspiraci moje oblíbená jídla jsou těstovinový salát, ryba s bramborovou kaší nebo jiné maso s pohankou a zeleninový salát, čočka s vajíčkem (pravda, k ní se mi zelenina moc nehodí, tak si po jídle nakrájím nějakou na talířek a zobu to třeba u filmu), tuňák s těstovinami…  Prostě je hodně z čeho vybírat, důležité je dodržet pravidlo o bílkovinách, přílohách a zelenině. Spousta lidí přílohu vynechává, třeba aby zhubli, ale tělo potřebuje látky, které přílohy (zejména třeba luštěniny) obsahují. Prostě zdravá strava obsahuje i přílohu!

Zeleninový salát se semínky.
Kuřecí maso s česnekem, pohanka a řeřicha.

Kuskus se zeleninou

Pak samozřejmě následuje další svačina, k té si zase můžete dát něco menšího.
A pak večeře. Rozhodně se nesmí odbít rohlíkem s paštikou, měla by být vyvážená jako snídaně nebo oběd. Asi je na vás, jestli máte hlad (a chuť) na maso s rýží jako k obědu nebo radši na snídaňovitější verzi večeře jako nějaké pečivo třeba s tvarohovou pomazánkou nebo šunkou a sýrem. Samozřejmě ani k večeři se nesmí opomenout zeleninová příloha.
Rozhodně se ale neřiďte radou typu „Jíst se má jen do pěti/šesti/sedmi hodin a pak už ne.“ Vezměte si, že jdete spát třeba v 11 večer. To jako svoje tělo necháte hladovět tak dlouho? A hádejte co jako první věc ráno udělá-celou snídani si uloží, protože se bude bát další hladovky. A nejen snídani.
Naposledy jíst by se mělo tak 2 až 3 hodiny před spaním. Takže po večeři 1 následuje večeře 2. Tu už by mělo tvořit jen nějaké ovoce, které doma zrovna máte-pomeranč, jablko, ananas, jahody, hrozny… Prostě něco lehkého, co vás nezaplácne tak, že už se nebudete moci hýbat, ale zároveň vás to zaplní a trávení bude muset stále pracovat. Nebo si můžete dát i papriku nebo mrkev. Prostě na co máte chuť.

Tak to bychom měli ve zkratce základy (a amatérsky, nejsou to žádná mnou vědecky ověřená fakta, beru to jen tak, co jsem kde slyšela nebo vyčetla, k tomu používám mozek a selský rozum a to, co funguje na mě-takže se tu pak nehodlám s nikým hádat, že tohle je blbě a má se to dělat jinak). 

V další částech naší očisty se zaměříme na relaxaci, pokusíme se proniknout do tajů detoxikačních potravin a detoxikace celkově. Dostaneme se i k tomu sportu, bohužel to bez něj prostě nejde. A třeba přidáme i nějaké typy na očistu zvenčí. Uvidíme!

Co vy, nezkuste zdravou stravu taky? Pojďte vnitřně rozkvést!


Komentáře

Oblíbené příspěvky